Kategoriler

Resimli AŞURE Tarifi: Aşure Nasıl Yapılır?

Aşurenin yapılışı nasıldır? Aşure neden yapılır? Aşure yapmak için gerekli malzemeler nelerdir? Resimli aşure nasıl yapılır, aşurenin tarifi, hazırlanışı, yapılışı, aşure yapmanın püf noktaları, aşure nasıl hazırlanır? Aşure yapmak için neler kullanılır? Aşure yapımı… Aşure tatlısı nasıl yapılır? Aşure tarifi…AŞURE NASIL YAPILIR? Aşure için gerekli malzemeler nelerdir?

Malzemeler :

* 2 su bardağı buğday,
* 1 su bardağı nohut,
* 1 su bardağıkuru fasulye,
* 1 su bardağı kuru üzüm,
* 1 su bardağı incir,
* 1 su bardağı kuru kayısı,
* Yarım su bardağı fıstık,
* 4 su bardağı şeker,
* 1 yemek kaşığı karanfil,
* 10 – 15 su bardağı su.

Aşure Süsleme için :
* 1 su bardağı kuş üzümü,
* Çekilmiş ceviz içi, antep fıstığı,
* Tarçın, nar taneleriAşure Yapılışı :

Buğday, fasulye, nohut ve üzümü yıkayıp ayrı kaplarda bir gece önceden ıslatın. Ertesi gün buğdayı süzüp büyük bir çelik tencereye alın. 15 su bardağı su ekleyip kaynatın. Üzerinde biriken köpüğü bir kevgirle alıp tencerenin kapağını kapatın ve 30 dakika kaynatın. Fasulye ve nohutu süzüp ayrı kaplarda haşlayın.

Buğday taneleri iyice yumuşayıncaya kadar yaklaşık 4.5 saat kısık ateşte arasıra karıştırarak pişirin. Buğdayın suyu un çorbası kıvamına gelmek üzereyken nohut ve kuru fasulyeyi ekleyin. İyice kaynatın. Ardından sırasıyla fıstık, kuru üzüm, karanfil ve dörde bölünmüş kuru kayısıyı ilave edip karıştırın. Birkaç taşım kaynatın. Son olarak şekeri ekleyip 5-10 dakika kaynattıktan sonra incirleri katın ve bir taşım kaynatıp, ateşten alın.

piştikten sonra sıcakken kaselere boşaltın. Soğuyunca üzerini ceviz içi, Antep fıstığı, kuş üzümü, tarçın ve nar taneleri ile süsleyerek servis yapın. İsteğe bağlı olarak gülsuyu da serpebilirsiniz.

Not: Aşureye, kaselere koymadan önce, haşlanıp soyulmuş kestane de konabilir.353 okunma

YORUMLAR