Kategoriler

Pratik Tava Böreği

Börek yapmak istediniz, fırınınız arızalı veya elektrikler kesildi. Kolayı var. Ocakta, teflon tavanızda böreğinizi yapabilirsiniz. Nasıl mı? Şimdi tavada az bir malzeme ile börek yapmaya ne dersiniz.

Malzemeler :

* 3 adet yufka,* Yarım su bardağı süt veya 5-6 yemek kaşığı yoğurt,

* 1 adet yumurta

* 1/2 çay bardağı sıvı yağ

İçi İçin:

Peynirli, kıymalı veya patatesli karışım.

Yapılışı :

Bir kasede böreğin harcını hazırlayın. (Yoğurt veya süt, yumurta ve sıvı yağı çatal ile iyice çırpın.)

30-32 cm. çaplı teflon tavanızın dibini sıvı yağ ile yağlayın.

Bir yufkayı, kenarları yanlardan sarkacak şekilde tavaya yerleştirin. (En sonunda sarkan kısmı böreğin üzerine kapatacaksınız.)Yufkanın tavaya gelen kısmını 1-2 kaşık börek harcı ile yağlayın. 2. yufkanın yarısını parçalar halinde döşeyin. Yine 1-2 kaşık harç dökerek yağlayın. Kalan yufkayı döşeyin ve üzerine peynirli veya patatesli içi yerleştirin. 3. yufkanın yarısını parçalayarak döşeyin. Harcı sürün. Kalan yarım yufkayı da parçalayarak döşeyin. Yine 1-2 kaşık harç ile lağlayın. Tavadan dışarı sarkan parçaları düzgün bir şekilde döşeyin.

En büyük ocağı iyice kısın ve tavayı ocağa koyun. 5-6 dakika sonra kenarından hafif kaldırarak kızarıp kızarmadığını kontrol edin. Kızardığında tavanın üzerine büyük bir servis tabağı yerleştirin ve tavayı ters çevirerek böreği servis tabağına alın.

Tavayı sıvı yağ ile yağlayın. Kızarmayan tarafını pişirmek için, böreği servis tabağından kaydırarak tavaya yerleştirin. Kızardığında servis tabağına alın ve biraz soğuyunca da dilimleyin.


    Teflon Tavada Makarnalı Börek

    Fırınınız yok veya bozuk veya elektrikler yok, işte böyle durumlar karşısında yapabileceğiniz bir bö

    Kek Kalıbında Börek

    Kolay ve değişik bir börek çeşiti yapmaya ne dersiniz. Yufka ile kek kalıbına döşenen bu börek çeşit

654 okunma

YORUMLAR