Kategoriler

Maklube

Biraz zahmetli bir yemek türü ama bu zahmete değer derim. Harika, nefis bir yemek. Her zaman belki yapılamaz ama kalabalık bir misafir geldiğinde, hiç düşünmeden yapabileceğiniz bir yemek. Yanında başka bir çeşit aratmayan bir tat.Malzemeler:

* 6 çay bardağı pirinç

* Yarım kilo kuşbaşı et

* 1 adet patlıcan

* 1 büyük boy soğan

* 2 büyük boy patates

* 2 adet havuç

* 3 yemek kaşığı tereyağ

* Bir miktar kuş üzümü,salata malzemesiYapılışı:

Pirinç yıkanır ve tuzlu sıcak suda bekletilir. Kuşbaşı et doğranıp düdüklü tencerede haşlanır. Patates, patlıcan ve havuçlar halkalar halinde kesilip, tuzlanır, yağda kızartılır. Bir kaba alınır. Bekletilen pirinç  tencerede tereyağında kavrularak bir kaba konur. Haşlanan et de hafif yağda kavrulur.
Soğanlar halkalar halinde kesilerek asıl yemeğin yapılacağı tencerenin dibine dizilir. (Pilav dibini tutmaması için) Sıra ile üzerine bir miktar haşlanan et, kızartılan patates, havuç, patlıcan dizilir. Bir miktar da kuş üzümü atılır. Üzerine kavrulan pirincin 3 te biri dökülerek düzlenir. Bu sırayı üç kez uygula. En son kavrulmuş pirinç konur. Tüm malzemeleri örtecek şekilde yayılır. Bir miktar tuz koyarak, bir kapta su kaynatılır. Pirinçler dağılmayacak ve pirincin üstünü 2 parmak geçecek şekilde bu kaynamış su ağır ağır üstüne dökülür. Kısık ateşte 30-35 dakika pişirilip, 5 dakika dinlendirilir. Tencere tepsiye veya siniye ters çevrilir. Tencerenin etrafında kalan boşluğa, salata, yoğurt sıra ile yerleştirilir. Ters çevrilmiş tencere yavaşca kaldırılır. Afiyetle yenir.

Kişi sayısına göre ölçü fazlalaştırılabilir.


    Sebzeli Börek Tarifi

    Malzemeler : 4 adet yufka ıspanak havuç patates <!--adsense--> kuru soğan tuz sıvı yağ tereyağ

    Kağıt Kebabı

    Fırın yemekleri, her zaman çok lezzetli gelmiştir, bana. Biraz zahmetli ama, yaptığınıza değecek ve

662 okunma

YORUMLAR