Kategoriler

İçli Köfte

Hiç İçli Köfte yaptınız mı? Ben hep çok zor olduğunu düşünerek, satın almayı tercih ederdim. Evet, bu tarifte biraz zahmetli olsa da, tadı nefis. Damak zevkine düşkün olanlar denesin. Ağzınıza layık, afiyetle yiyebilirsiniz.

Malzemeler :* 1 kg. ince bulgur,
* Yarım kilo kuzu kıyma,
* 1 kg. soğan,
* Yarım fincan irmik,
* Karabiber, kimyon, kekik, tuz,
* 3 çorba kaşığı salça, ( Biber ve domates slçasını karıştın)
* 1 yumurta,
* 1 su bardağı zeytinyağı.

Yapılışı :

* Bir kaba bulguru döküp, üzerini örtecek şekilde sıcak su koyun. Kabın ağzını kapatın ve 10 dakika bulgurun, suyu emmesini bekleyin.* Bu arada iç malzemesini hazırlayın. Soğanları rendeleyip, az zeytin yağı ile suyunu çekinceye kadar kavurun. Salçanın 1/3 nü ve kıymayı ilave edip, kavurun. Kıymanın kokusu çıkınca, ocağın altını söndürün. Soğumaya bırakın.

* Sıra geldi bulguru yoğurmaya. Önce ıslanan bulguru, biraz soğutalım. Yaklaşık 45 dakika yoğurmak gerekiyor. Sonra sırasıyla, irmik, kalan salçanın yarısını, yumurta ve baharatlar ilave edilir. Bulguru çok iyi yoğurun ki, şekil verirken dağılmasın. Kolay şekil alsın.

* Avuç içine sığacak kadar, iyice yoğurduğunuz bulgur karışımını alıp, dolma biberi veye halep gibi sekil verin. İçini koyun ve elips şekli verip, kapatın.

* Bu işlemler bitince, büyük bir tencereye sıcak su koyun. Suyun içinde köftelerin dağılmaması için limon tuzu ve biraz tuz ilave edin. Kaynamaya başladığı zaman, hazırladığımız içli köfteleri içine atın. Tencerenin zemini tek sıra kapladığı zaman başka koymadan su üzerine çıkmasını bekleyerek, haşlayın.

* Bu arada, büyük bir tavaya zeytin yağı ve kalan salçayı ilave edip kavurun. Tencereden çıkardığımız içli köfteleri, bu tavaya atıp, hafif kızarıncaya dek kızartın.216 okunma

YORUMLAR